Ako firmy na Slovensku môžu pomáhať

Autor: petra hadzova | 20.10.2011 o 21:32 | (upravené 20.10.2011 o 21:58) Karma článku: 3,54 | Prečítané:  977x

Je veľa foriem pomoci. A ak firma má za čo, prečo by nemala pomáhať tým, ktorí to potrebujú? Viaceré spoločnosti zvolili taktiku založenia vlastných nadácií a idú si vo filantropii svojou vlastnou cestičkou. Iné sa pridajú k úspešným projektom neziskových organizácií. Jedným z takých je aj program Nitrianskej komunitnej nadácie s názvom Aby ľudia ľuďom pomáhali, ktorý má za sebou jubilejný 5. ročník.

5. ročník programu Aby ľudia ľuďom pomáhali bol výnimočný. Príprava umeleckých objektov nadanými zdravými i znevýhodnenými deťmi, 6 výnimočných partnerov, 6 podporených aktivít, živé človeče, nehnevaj sa. To všetko a ešte oveľa viac v tomto figúrkovom programe.

Do programu sa zapojili títo partneri:

Nadácia Orange
Západoslovenská energetika, člen skupiny E.ON
Giesecke & Devrient Slovakia, s. r. o.
OC CENTRO Nitra
Nitrianske komunálne služby, s. r. o.
ENVI-GEOS Nitra, s. r. o.

Priebeh programu

Peťa Rehák a jeho tím zo súkromnej základnej umeleckej školy Tralaškola a Marianna Takáčová zo špeciálnej školy na Čermáni, spolu s deťmi s autizmom, navrhli na podnet Nitrianskej komunitnej nadácie pre firemných partnerov dizajn ich novej figúrky.

Firmy si vybrali  ten, ktorý ich najlepšie vystihoval a 22. septembra po prvýkrát videli svoje figúrky, ktoré pre nich deti pripravili. Vďaka týmto figúrkam mohla nadácia podporiť 6 projektov za 5 550 €. A tak Gido (figúrka Giesecke & Devrient Slovakia) pomôže rozvíjať osobnosť detí arteterapiou v detskom domove v Kolíňanoch, Centráčik (figúrka Centro Nitra) bude patrónom novej publikácie Srdiečko plné lásky, Envirko (figúrka ENVI-GEOS Nitra) sa zaslúži o novú ekoučebňu na Strednej odbornej veterinárnej škole v Nitre, Nadačko (figúrka Nadácia Orange) bude držať ochrannú ruku nad DEPO-m – nízkoprahovým klubom detí a mladých v Hurbanove, NKSko (figúrka Nitr. komunálne služby) vykročí Ďarmotským chotárom po novom náučnom chodníku v okolí obce Golianovo, NEurONka (figúrka Západoslovenskej energetiky) zmení šport so športovým klubom Delf z Levíc.

Pre všetky deti zapojené do programu zorganizovala nadácia živé človeče, nehnevaj sa v OC Centro Nitra. „Ďakujem rodičom hendikepovaných detí, že ich priviedli a že s nami strávili toto krásne popoludnie. Dúfame, že si živé človeče v budúcnosti zopakujeme,“ povedala Simona Užovičová, marketingová manažérka OC Centro Nitra. Všetky deti získali darčekové balíčky od firmy Parfems.sk a Martinus.sk.

Počas troch hodín sa odohralo 6 hier Človeče, nehnevaj sa a na hracej ploche sa vystriedalo 90 hráčov. „Veríme, že aj v budúcom roku si budeme môcť zahrať živé človeče. Budeme však musieť nájsť viac partnerov, ktorí zdieľajú myšlienku nášho programu a adoptujú si ďalšie figúrky. Okrem toho, že získajú umelecký predmet, podporia dobrú vec,“ skonštatovala Ľubica Lachká, správkyňa Nitrianskej komunitnej nadácie. Tento program znamená pre firmy investíciu, ktorá sa im niekoľko násobne vráti vďaka krásnym podujatiam, stretnutiam, pomoci, zisku umeleckého objektu či v neposlednom rade - propagácii, ktorú vďaka tomuto programu získajú.

Aktivity programu 2011

Slávnostné podujatie

22. 9. o 17:00 sa spoločne stretli všetci, ktorí sa zapojili do programu Aby ľudia ľuďom pomáhali, na Svätoplukovom námestí, kde majitelia figúrok pokrstili svoje výtvarné diela a zároveň odovzdali grantové šeky úspešným uchádzačom. Nadácia nezabudla poďakovať ani umelcom - deťom z Tralaškoly a zo školy na Čermáni. Bolo to veľmi príjemné stretnutie zástupcov firiem a podporených projektov.

Výstava figúrok

Bez každoročného spojenia s Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra sa nemohol zaobísť ani 5. ročník. Od 23. - do 25. septembra boli figúrky vystavené pri čajovni, ktorú realizovali mladí dobrovoľníci Nitrianskej komunitnej nadácie - Mladí nitrianski filantropi na festivale. Pri figúrkach sa hrali rôzne hry pre deti od 1 po 15 rokov. Každý, kto chcel sa mohol s figúrkou aj odfotiť.

Živé človeče, nehnevaj sa hralo 90 ľudí


Tento rok bol pre malých realizátorov figúrok a ich rodičov pripravený neobvyklý program - naozajstné živé človeče, nehnevaj sa, ktoré sa uskutočnilo 2. októbra v OC Centro Nitra. Počas troch hodín sa odohralo 6 hier a na hracej ploche sa vystriedalo 90 hráčov. Hráči mohli súťažiť za 4 tímy: Nitrianska komunitná nadácia, Centro Nitra, Tralaškola + špeciálna škola a Srdiečko. Podujatie bolo sprevádzané vystúpeniami postihnutých chlapcov z neformálnej skupiny Srdiečko a Akadémie tanca.

Figúrky budú vystavené do konca roka 2011 v OC Centro Nitra.

 

Firmy, ktoré  by sa chceli zapojiť do tohto jedinečného programu, si môžu už teraz adoptovať figúrku.

Zdroj: www.nkn.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?