V Nirianskom kraji pomáhali figúrky štvrtýkrát!!!

Autor: petra hadzova | 26.9.2010 o 13:21 | (upravené 27.9.2010 o 16:32) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  636x

Figúrky programu Aby ľudia ľuďom pomáhali boli pokrstené 23. 9. na Svätoplukovom námestí v Nitre svojimi novými majiteľmi. Krstilo sa symbolicky – pohladením, pretože pohladenie je niekedy viac ako tisíc slov, symbolizuje lásku, pomoc, spolupatričnosť či sympatie. Aby ľudia ľuďom pomáhali je jedinečný grantový program spájajúci filantropiu s umením. Už po 4 raz umožnil firmám a organizáciám, aby si zakúpili originálny výtvarný objekt (figúrku o veľkosti 1,6 m) a podporili projekty zlepšujúce kvalitu života v Nitrianskom kraji. Program sa začal realizovať v roku 2007 a už od svojho prvého ročníka sa teší veľkej obľube. Nitrianska komunitná nadácia je v súčasnosti jedinou organizáciou na Slovensku, ktorá ponúka firemným darcom spoluprácu takéhoto typu. Do programu sa doteraz zapojilo niekoľko desiatok firiem a inštitúcií. Na základe získaných finančných príspevkov za figúrky mohla Nitrianska komunitná nadácia grantmi podporiť viaceré projekty v Nitrianskom kraji. V 4. ročníku programu s podtitulom Integrácia znevýhodnených detí a mladých ľudí do 30 rokov sa podarilo podporiť 6 projektov v celkovej hodnote 5 550 €.

Majitelia a mená ich figúrok:

Giesecke & Devrient – GIDO
MLYNY Nitra – SEN
Poisťovňa Uniqa – ALBERT
Nadácia Orange – NADAČKO
ČSOB Finančná skupina – ČOBKÁR
Západoslovenská energetika, člen skupiny E-on – MEGAWATTKA

Hneď po krste sa figúrky premenili zo symbolu pomoci na ozajstné filantropické figúrky. Každá z firiem vybrala totiž jeden projekt, ktorý bol podporený práve z výťažku z ich figúrky. Tak sa stalo, že Čobkár je patrónom projektu Spoznajme svet bodiek, Gido pomôže všetkým deťom v projekte Cvičme spolu: malí i veľkí, zdraví i chorí, Sen sa stal skutočným pre Effetu a ich projekt Aby sme si rozumeli, Albert bude držať ochrannú ruku nad Školou sústredenia, sebaovládania a sebavýchovy, Nadačko má za úlohu pomôcť v Čeľadiciach projektu Možnosť spoločnej hry je výhra, a Megawattka dobije energiou účastníkov akcie Spolu na kolesách invalidného vozíčka. Všetky podporené projekty sa týkali grantovej témy Integrácia znevýhodnených detí a mladých ľudí do 30 rokov.

Výstava figúrok bola spojená aj s predstavením ich autorov. Návrhy a výtvarné spracovanie tvorili deti z nitrianskej Tralaškoly a deti s autizmom zo Špeciálnej ZŠ internátnej a praktickej školy, Červeňova 42, Nitra – Čermáň a zo Spojenej školy, Mudroňova 1, Nitra. Korigovali a usmerňovali ich pedagógovia: Peter Rehák a Eva Lehoťáková z Tralaškoly, Beáta Černušková zo Spojenej školy Mudroňova 1 a Marianna Takáčová zo Špeciálnej školy internátnej a praktickej v Nitre, odborným garantom programu bol aj v jeho 4. ročníku akademický maliar Marián Žilík. Všetci získali hodnotné darčekové balíčky od firmy Parfems.sk.

Podporené projekty

Cvičme spolu malí i veľkí...

Projekt Cvičme spolu: malí i veľkí, zdraví i chorí vychádza z iniciatívy Spojenej školy internátnej Červeňova 42, Nitra, vzdelávajúcej ţiakov s mentálnym postihnutím. Je však zacielený na skupinu intaktných ţiakov z okolitých škôl – na výchovu k vzájomnej tolerancii a akceptácii zdravotne znevýhodnených v spoločnosti. Prostredníctvom rôznych športových aktivít je moţné rúcať sociálne interakčné bariéry a vybudovať tak znalosť problematiky už u mladších žiakov, a tým i túžbu / snahu pomôcť zdravotne znevýhodneným a prijať ich do spoločnosti.

Spolu na kolesách invalidného vozíčka

Občianske združenie Charitas Saag pripravuje podujatie ktorého cieľom je – prejazd mestom Šahy, ktorého sa zúčastnia hendikepované deti, dospelí a „zdravé“ deti z miestnych základných a stredných škôl. „Zdraví“ ľudia si môţu vyskúšať ísť na vozíčku, a tak si uvedomiť, aké to je presúvať sa a aké je to ţiť na vozíku. Zaznamenávať sa budú aj problémy s bezbariérovosťou v meste Šahy.

Škola sústredenia, sebaovládania a sebavýchovy

ZŠ Topoľová v Nitre chce aplikáciou metódy biofeedback (biologická spätná väzba) napomáhať k skvalitneniu vzdelávania ţiakov so zdravotným znevýhodnením. Vynikajúci a rýchly účinok má na špecifické poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia, dyskalkulia...). Je to vysoko špecifická metóda pre posilnenie ţiaducej aktivácie nervovej sústavy, predovšetkým pre tréning pozornosti a sústredenia, sebaovládania a sebavýchovy (zmiernenie impulzivity a hyperaktivity), zlepšenie výkonov intelektu, pomáha ľuďom po úrazoch hlavy, ale aj pri zbavovaní sa závislostí.

Spoznajme svet bodiek

Kurzy čítanie a písania v Braillovom písme sa rozhodlo pre mladých zrakovo postihnutých klientov v okrese Nitra a študentov UKF odbor sociálna práca zrealizovať Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V súčasnosti je klesajúca tendencia poznania Braillovho písma. Toto písmo však uľahčuje kaţdodenný ţivot nevidiacich a zároveň umoţňuje ich plnohodnotnú integráciu do spoločnosti. Cieľom je osveta jednej z najzákladnejších metód dorozumievania sa pre ľudí so zrakovým znevýhodnením a zároveň jeho popularizácia medzi mladými ľuďmi, aby sa vedeli medzi sebou efektívne dorozumievať a navzájom si pomáhať.

Aby sme si rozumeli

Projektom „Aby sme si rozumeli“ chce EFFETA stredisko Sv. Jozefa Kalazanského napomôcť ku skvalitneniu vyučujúceho procesu pre deti a mládeţ so sluchovým postihnutím. Výsledkom projektu bude spracovanie knihy Školské posunky, ktorého dopad bude prekonávať bariéru porozumenia medzi svetom nepočujúcich a počujúcich v oblasti, ktorá je veľmi dôleţitá – v oblasti vzdelávania. Kvôli živej slovnej zásobe sa bude klásť dôraz na hľadanie posunkov, ktoré odborníci určia ako nejednotné alebo neznáme.

Možnosť spoločnej hry je výhra

Alica Lehocká, Anton Sajko a Richard Vereš chcú priestor okolo ZŠ s MŠ Čeľadice, vlastnými silami premeniť na verejné prírodné ihrisko, rozčlenené na športovú, oddychovú a hrovú zónu pre asi 300 detí, aby tento priestor vyhovoval rovnako intaktným, ako aj znevýhodneným deťom. Zároveň by chceli po vybudovaní tohto ihriska otvoriť tradíciu rôznych pohybových, športových enviro a kreatívnych hier, ktoré by v priestranstve prebiehali aj po ukončení projektu a tým zabezpečiť, aby deti zdravé, sociálne a zdravotne znevýhodnené trávili spoločný čas, navzájom sa ovplyvňovali a pomáhali si.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnkovi pomohla druhá polovica vety. Šťastie mal aj v minulosti

Zníženie platu je v porovnaní s navrhovaným trestom symbolické.

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.


Už ste čítali?