Škola hore nohami, alebo záchrana netopierov

Autor: petra hadzova | 11.2.2010 o 23:55 | (upravené 12.2.2010 o 0:13) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1256x

Strach z netopierov? Tak toto neplatí pre predkladateľov projektu Škola hore nohami. Prečítajte si o prvom zrealizovanom projekte, ktorý sa páčil členom Klubu darcov pri Nitrianskej komunitnej nadácii natoľko, že si vyslúžil ich podporu z 2. miesta v rámci grantového programu Klub darcov 2009. Dozviete sa aj, ktorá škola v Nitre sa stala prvým domovom pre netopierov na Slovensku!

Predsudky, nevedomosť a náš strach z netopierov sú silné natoľko, že šanca o zachovanie druhov európskeho významu sa na Slovensku stále znižuje. Urbanizované prostredie a masívne zatepľovanie spôsobuje drastický úhyn množstva netopierov, ktoré zimujú v štrbinách panelových domov. Dobrovoľní ochrancovia sa už niekoľko rokov snažia vytvárať náhradné úkryty vhodné na ich zimovanie. Predkladateľ projektu Matúš Kováč: „Tieto búdky imitujú panelové štrbiny. Už len tým, že sa do týchto búdok nasťahuje sto netopierov, získavame spoločenskú hodnotu skoro pol milióna.“ Vďaka podpore projektu „Škola hore nohami“ a neustálej komunikácii a osvete, ktorú predkladatelia šíria, sa konečne podarilo vytvoriť takéto stanovište. ZŠ Na Hôrke sa stala prvou budovou na Slovensku, na ktorej sú nainštalované tieto špeciálne búdky pre netopiere. Na stene školy ich je päť a do jednej sa zmestí približne osemdesiat netopierov. V škole sa ich už neboja. Žiaci dokonca pomáhali pri maľovaní týchto búdok. Ako sa pre TV Markíza vyjadrila riaditeľka ZŠ na Hôrke Dana Halajová: „Do budúcna uvažujeme aj o nainštalovaní kamier priamo do búdok, aby mali deti možnosť pozorovať netopiere na hodinách biológie.“

Vzťah žiakov k netopierom slúži ako príklad, že týchto živočíchov sa obávať netreba a že pre naše prostredie sú prínosom.

Projekt bol podporený sumou 900 € (27 113,40 Sk) z 2% WINGS Global Fund for Community Foundations v rámci grantového programu Klub darcov pri Nitrianskej komunitnej nadácii.

Radka Štelbašská a Petra Hadžová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?